Autenticita před kamerou – introvert a extrovert

Jelikož jsem kdysi býval více introvertem, tak vím moc dobře, jak se takový člověk může cítit, když má vystoupit před více lidmi nebo něco předvádět před kamerou. Já jsem se vždy stáhnul a první minutu dvě ze sebe nic nedostal. Potom už dostal, ale zase že bych si to nějak užíval, to tedy ne. Vždy jsem záviděl některým extrovertům to, jak vlítnou před kameru a vypadají sebevědomě a nedělá jim problémy mluvit.

Přišel jsem ale na jednu důležitou věc. Když se v člověku spojí oba typy, tak vznikne v projevu kvalita, kterou bych nazval „přesvědčivost“. Jinak řečeno to znamená, že tomu člověku věřím, co říká. Že to umí sdělit navenek (extrovert) a zároveň prožívá vnitřní smysl (introvert) toho, co říká. Je AUTENTICKÝ.

A to když vidím, tak mi plesá srdce. Najednou tomu, co se děje na platně či obrazovce, věřím. A to je pro mně důležité. Pak mnohem raději jdu a nabízenou službu si objednám nebo koupím produkt. Vlastně mně hodně štvou videa, kdy vyleze nějaká hlava před bíle plátno a začne cosi povídat. Je to často bez emocí, sterilní a po pár sekundách to vypínám.

Jak tedy udělat video autentické? Pro každého je jiná cesta. Nikdo z nás není čistý introvert a ani extrovert. Obecně vzato introvert musí jít více ven a extrovert více dovnitř.

Možné postupy pro introverty (vytváření důvěry, aby mohli jít ven)

  • Neformálně si s ním sednu třeba na lavičku a povídáme si o tématu nebo jen tak.
  • Po chvíli navrhnu nahrávat náš rozhovor pomocí klopového mikrofonu.
  • Když vidím, že se introvert uvolnil, tak ze svých poznámek navrhnu témata či pasáže, které by mohl říci přímo na kameru (kvůli přesvědčivosti sdělení) a které budou namluveny jako hlas v pozadí – voiceover (dá se použít už existující nahrávka rozhovoru nebo se natočí znovu jen s mikrofonem)
  • Najdeme prostor, kde se introvert cítí nejlépe a natočíme klíčová sdělení.

Možné postupy pro extroverty (vytváření důvěry, aby mohli jít dovnitř)

  • Neformálně si s ním sednu třeba na lavičku a povídáme si o tématu nebo jen tak.
  • Mluvím spíše méně a vytvářím prostor k větší hloubce sdílení.
  • Píšu si poznámky z našeho rozhovoru.
  • Poté společně vybereme klíčová sdělení, která ještě před samotným natáčením probereme více do hloubky.
  • Najdeme prostor, kde se extrovert cítí nejlépe a natočíme klíčová sdělení.

Principem těchto postupů je vytvoření důvěry a nalezení takových forem vyjádření na videu, které se sedí povaze daného člověka.

Ve finále jde o to, aby introvert objevil svého extroverta a dal mu prostor. Na druhou stranu extrovert potřebuje pro větší hloubku svého introverta. Sám ten proces velmi dobře znám. Vlastně je jen taková hra, ve které extrovert i introvert poznávají sama sebe proto, aby se přesvědčivěji vyjádřili a zasáhli tak své cílové diváky.

No Comments.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *